Julbulletin 2011-11-04

Efter en ovanligt varm och solig höst har kylan och regnet äntligen kommit och julen närmar sig med stormsteg.
Vi vill därför redan nu passa på att önska alla våra medlemmar en riktigt God Jul och ett Gott Nytt År!

VINUTFLYKT TILL NAVALCARNERO 17.11
Vår planerade vinutflykt till Navalcarnero blir torsdagen den 17 november. Vi kommer att besöka bodegan Andrés Díaz. Bodegan är till skillnad från andra bodegor vi besökt, en liten, rätt så anspråkslös familjebodega (5 generationer).
Vi börjar utflykten med att besöka ”el Centro de Interpretacion”som är en gammal renoverad bondgård med sin bostad, vinkällare, ladugård och källare. Sedan besöker vi bodegan där vi får se och höra dess historia samt smaka på olika sorters viner med tapas. Utflykten avslutar vi sedan med en god lunch på restaurang Las Cuevas del Tío Juanón.
Pris: 35€
Vi träffas på busstationen Principe Pio hållplats 3, kl.9.50. Buss nr.528 tar oss direkt till Navalcarnero.
De som vill komma med egen bil skall kontakta Kerstin. Obligatorisk och bindande anmälan senast 10 november till Klubben per telefon eller mail. Begränsade platser.
Adresser till CENTRO DE INTERPRETACION och BODEGA ANDRES DIÁZ i Navalcarnero:
Centro de la Interpretación: c/ San José, 4 (besöket startar kl 11)
Bodega Andrés Díaz: c/ Palencia, 40 ( hörnet med c/ Uva) kl 12.30.

Vi påminner om ”Open Studio” hos Yvonne St. Clair tisdagen den 22 november kl.19.
(Núñez de Arce, 10-3º B) Obligatorisk anmälan.

JOULUMYYJÄISET 25.11-26.11
Saksalaisessa Rauhankirkossa, Pº de la Castellana, 6
Perjantaina 25 marraskuuta, klo. 18-22
Lauantaina 26 marraskuuta, klo. 13-19
Tarjolla glögiä ja piparkakkuja sekä hernekeittoa.
Basaarissa laaja valikoima Fazerin suklaata, leivonnaisia ja karjalanpiiakoita. Tervetuloa!

SKANDINAVISKA JULBASAREN 27.11
Söndagen den 27 november går årets Skandinaviska Julbasar av stapeln. Vi behöver många personer som hjälper till vid de olika borden samt till försäljning av lotter under basaren. Frivilliga vänligen ring Kerstin på Klubben eller kontakta Paloma Torres
Alla är hjärtligt välkomna!

SVENSKTRÄFF OCH BOKCIRKEL 28.11
Höstens sista svenskträff blir måndagen den 28 november kl.19, som vanligt på Cafe Vergara. Eftersom det är sista gången före jul tänkte vi ha det extra trevligt och gå ut på en matbit efter det vi har bytt böckerna. Alla är hjärtligt välkomna att hänga med på en trevlig kväll.

ADVENTSGUDSTJÄNST 4.12
Söndagen den 4 december kl. 18.00 ordnar Skandinaviska Klubben en adventsgudstjänst i Brittiska kyrkan, C/Núñez de Balboa, 43 – hörnet av Hermosilla. Prästen Michael Franzén från Torrevieja leder gudstjänsten. Skolkören från Skandinaviska Skolan gläder oss i år igen med de vackraste julsånger. Hjärtligt välkomna!

JOULUKIRKKO 4.12
Saksalaisessa Rauhankirkossa, Pº de la Castellana, 6
Sunnuntaina 4 joulukuuta, klo 18
Jumalanpalveluksenja ehtoollisen toimittaa Pitäjänmäen kirkkoherra, Martti Pitkänen. Hänen kanssaan tulevat soittamaan bändinä kanttori Leena Talvio, piano ja pastori Jukka Vanne, kitara. Rovasti Pitkänen soittaa bassoa.

”PIKKUJOULU” 12.12
Ethän unohda syksyn viimeistä tapaamistamme maanantaina 12.12 kl.19. Vietämme sen pikkujoulu-nyyttikesteillä Kerstinin tyttären Crisin luona. Osoite: Avda. Lazarejo, 7, Urb. El Cantizal, Las Rozas. Bussi nro 628 Moncloa Isla 1, uloskäytävä 4. Ota mukaan jotain pientä syötävää tai juotavaa ja pieni joululahja ”regalo invisible” Vietetään kiva ilta Crisin luona!
Soita Klubille ja ilmoita Kerstinille.
Seuraava kokous on 9.1.12 kahvilassa Café Vergara.

SKANDINAVISKA SKOLANS JULBASAR 17.12
Skandinaviska Skolans traditionella julbasar firas lördagen den 17 december. Kontakta Skolan eller gå in på Websidan: www.escandinavo.com för mera information. Tel.: 916 500 127, c/Camino Ancho, 14, La Moraleja. Alla är välkomna!

*****

Alla ni som säkert pga. glömska ännu inte har betalt årsavgiften för 2011 kan göra det innan årets slut med banköverföring till Klubbens konto: BBVA 0182 4000 63 0011659604
Enskild: 55€/familj 70€

*****

Klubben är stängd fr.o.m den 16 december till den 9 januari 2012
GOD JUL!

This post is also available in: Spanska

Det här inlägget postades i Bulletin. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.