Bulletin 2019-09-11

Sommaren lider onekligen mot sitt slut och Klubben står åter till alla våra medlemmars förfogande. Vi hoppas att ni alla har njutit av en riktigt fin semester och nu ser fram emot en intressant och trevlig höst på Klubben.

*****

HÖSTCOCKTAIL 19.9
Eftersom det verkar som det varma och soliga vädret kommer att fortsätta en tid framåt, tar vi tillfället i akt och ordnar vår traditionella höstcocktail i Monica Anderssons trevliga trädgård, torsdagen den 19 september kl. 19.00-21.30. Vi bjuder på olika sorters ”tapas” och drycker. Obligatorisk anmälan till Kerstin senast tisdagen den 17 september.
Begränsat antal! Pris: 15€ (endast medlemmar)
Adress: C/Lerida, 25-bajo C. Tryck på 1 och sen klockan vid porten.

SVENSK TRÄFF OCH BOKCIRKEL 30.9
Höstens första bokcirkelträff blir måndagen den 30 september. Vi träffas som vanligt kl. 19 på Café Vergara. c/Vergara, 1 (Metro Opera) för att byta böcker och samtidigt tillbringa kvällen i trevligt sällskap.
Ett utmärkt tillfälle att titta in och prata om sommarens upplevelser. Alla är hjärtligt välkomna!

SUOMALAISKOKOUS 7.10
Lokakuun seitsemäs päivä tapaamme taas ravintolassa Casa Nicasio, C/Unión, 10 (metro Ópera). Tule mukaan viettämään mukavan illan iloisessa seurassa.
Tervetuloa!

*****

NÅGRA KOMMANDE AKTIVITETER UNDER HÖSTEN

– Besök på “Real Academia de Bellas Artes de San Fernando”
– Besök på “El palacio de los Duques de Santoña.
– Besök på “Policía Cientifica”
– Utflykt till Navalcarnero för att besöka bodegan Andres Diaz.

*****

TEATRO MONUMENTAL (Konserter)
Konsertsäsongen 2019-2020 presenterar några nyheter gällande generalrepetitionerna för allmänheten. Den viktigaste nyheten är att det inte kommer att finnas några inbjudningar, men alla intresserade kan deltaga i generalrepetitionerna genom att köpa biljetter till ett symboliskt pris på 3 euro.
Generalrepetitionerna kommer att vara torsdagar kl. 10.30 men endast de torsdagar då det är konserter samma torsdagkväll.
Biljetter till alla generalrepetitioner kan köpas från och med den 17 september 2019 på Monumental.
För mer information ring Kerstin på Klubben

*****

IDEÉR TILL NYA AKTIVITETER
Om någon av våra medlemmar har idéer på nya intressanta aktiviteter tar vi gärna emot förslag.
Ni kan gärna kontakta Kerstin på Klubben. Alla ideér är välkomna.

This post is also available in: Spanska

Det här inlägget postades i Bulletin. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.